Цветница е един колоритните празници в българския календар. Този ден е съпроводен с много танци, песни и хора. Празникът е поместен в деня след Лазаровден, откъдето идва и другото му име – Цветна неделя. В тази статия ще разберете за особеностите на този ден, в който не само се отбелязва именния ден на хората с имена на нежни и красиви цветя.

 Цветница и обичайте на празника в България
Цветница и обичайте на празника в България

На Цветница се извършват ритуали, които са свързани с лазарките от предишния ден. Кумиченето е обред, без който Цветница не е Цветница. Момите, които са лазарували на Лазаровден, тръгват към най-близката река на следващия ден. Независимо колко далече е реката, те трябва да достигнат до нея. Всяка девойка носи със себе си „кукла”, направена всъщност от хляб, а понякога и от венец от върба. За този ден всички лазарки приготвят специален хляб, увит на тънка тестена на пръчка, като накрая поставят три топчета, символизиращи очите и устата.

На път за реката

момичетата увиват хляба в месал – използван с различни цели в миналото, в случая като кърпа за втасване на тестото. Преди самото кумичене момите пеят звучна песен и играят хоро, наподобяващо ръченица. Обредният хляб се носи, за да може всяко момиче да отчупи малък залък от него и да го постави върху плоско дърво над реката, наред с другите залъци. Когато всички са готови, дървото се пуска по течението на реката и чийто залък изплува най-напред, то тази мома се определя за кумица. Докато не приключи кумиченето, у момите съществува страх от змей, който може да се появи и да грабне някоя от тях.

Още щом стане ясно коя е кумицата

изчезва страхът у всяка една от лазарките. В следващата една година кумицата е закрилница на своите дружки. Младите момичета се връщат обратно към селото, вървейки след кумицата. Всички отиват в дома на новата закрилница. Пътят на девойките също се оглася от весели песни и мелодии. Щом стигнат къщата, лазарките са посрещнати от семейството на своята приятелка. Всички се нареждат около масата, където се гощават с обредните хлябове, като ги надробяват в паница и ги поливат с вряла вода.

Жени облечени в традиционни български носии
Жени облечени в традиционни български носии

Последното хоро се изиграва след като храненето приключи. Всички дружно заиграват, пеейки песен за първото либе. Обичаят приключва с припевки. Всяка една мома, която е лазарувала, не може да си отиде без да се припее. Цветница е поредният празник посветен на младостта, момичетата и любовта. Според вярванията, ако момата се омъжи, без да е кумичила, то ще се появи злият змей, който ще я грабне дори и като невеста.

Бизнес каталог на хотели и места за настаняване

Регистрирай безплатно хотел, вила, къща за гости, ресторант,бар, дискотека или друг бизнес в сферата на туризма. Виж 10 добри причини поради, които си заслужава да се регистрираш тук: 

Напиши коментар

Мечтаната пролетна почивка е на един клик разстояние...

Твоята невероятна есенна почивка е на един клик разстояние... резервирай уникална есенна почивка в България тук: