Открай време религията осмисля човешкия живот и крепи духа на хората. Вярата е нещото, което ни кара да видим светлината и в най-големия мрак. Всяка религия е уникална сама по себе си, но днес ще ви разкажем по-конкретно за един мюсюлмански празник, който всяка година променя датата си с 10 дни назад, но традициите и обичаите остават непроменени…
Рамазан Байрям
е сред най-големите празници в Исляма. Празникът се отбелязва цели три дни, в продължение на които мюсюлманите ядат най-вече сладка храна. Рамазан Байрям е ден, който слага край не едномесечните мюсюлмански пости, известни още като говеене. В продължение на един месец, наричан месец Рамазан, мюсюлманите по цял свят говеят, като това означава че не ядат и не пият от изгрев слънце до залез слънце. След вечерната молитва, която се изпълнява при залез слънце, мюсюлманите започват да се хранят – правят ифтар. Позволено е да се яде от залез слънце до изгрев слънце¸ след което пак се говее, и така всеки ден до края на месеца.
Според историята, свещеният за мюсюлманите бог – Аллах,
проверява кой му е верен и кой е готов на лишения заради него именно чрез месец Рамазан – месецът за говеене. Мюсюлманинът се лишава от вода и храна в името на Аллах. А самият Рамазан Байрям е нещо като възнаграждение за всички тези лишения. На самият ден е забранено да се говее, хората приготвят разнообразна храна и най-вече сладкиши. Религията повелява през този месец всеки вярващ да се моли повече, да прави повече зекят, т.е. да помагаш и даряваш на нуждаещи се, да се чете свещената книга – Коран, и разбира се да се казват повече „благи” думи.
Друг интересен обичай
на мюсюлманите през месец Рамазан е молитвата „Теравих”. Всяка вечер след като се нахранят, и мъже и жени отиват в свещения мюсюлмански храм, джамията, където изпълняват молитвата „Теравих” в името на Аллах. От всички тези вечери на молитва, една е по-особена. Това е нощта „Кадр”, нощ, в която всички джамии по цял свят се пълнят, нощ, в която мюсюлманите не спират да дават молитви, нощ, за която се смята, че ако станеш част от нея¸печелиш добрината за цялата следваща година.
Когато настъпи тридневния празник, в първия ден на сутринта мъжете отиват на гробищата, за да почетат паметта на близките. Останалата част от деня е посветена на семейството, когато всички се събират около трапезата. Типични храни за масата на този ден са баклавата¸баницата и т. нар. татлии.
Както може би сте забелязали този празник до голяма степен е свързан със сладкото, затова е наричан още и „Шекер Байрям”. Цял един месец хората не ядат и не пият за над 12 часа, но накрая им е позволено да се поглезят с много сладкиши. Рамазан Байрям е празникът, който измерва волята, желанието и преди всичко вярата. Рамазан Байрям е празникът, при който лишенията ти носят много повече награди. Мюсюлманската магия наистина оживява през този период от годината. Груповите молитви, добрите дела, постите и всички останали по-малки обичаи са повече от впечатляващи. Може би посланието на този мюсюлмански празник е, че щом имаш силна воля, възможно е да постигнеш всичко, а трудът и усилията винаги се награждават.
Регистрирай безплатно хотел, вила, къща за гости, ресторант,бар, дискотека или друг бизнес в сферата на туризма. Виж 10 добри причини поради, които си заслужава да се регистрираш тук: