Разположен в централна Южна България, Хасково е 12-ият по големина град в България. Градът е с важно значение за цяла Европа, защото именно оттук минава най-бързия и пряк път¸ който осигурява връзката на Европа с Азия и Близкия изток. Хасково е в близост и с границите ни с Гърция и Турция. Многобройните функции на града го правят привлекателен и за туризма.
Една от най-впечатляващите тракийски гробници – Александровската гробница е с локация Хасково. Историята разказва, че гробницата е принадлежала на тракийски цар или знатен аристократ. Гробницата впечатлява с единствените по рода си стенописи. Репликата на гробницата гласи „Тракийско изкуство в Източните Родопи” и е изложена в музейния център.
Издигащата се над града статуя „Света Богородица” е друга емблема на Хасково. Монументът е издигнат в чест на Света Богородица с Младенеца, считана за покровителка на града. Скулптурата представлява параклис от вътрешната страна. Хасково влиза в раздел „Религия” на Книгата на Гинес, благодарение на тази статуя, която е най-високата от всички посветени на Богородица с Младенеца. Уникалното разположение дава видимост към статуята от всяка част на града, дори и през нощта.
А в близост се намира и друг обект, прославил Хасково извън пределите на България – 30-метрова камбанария, която е най-високата такава на Балканите. От нея се разкрива панорамна гледка над целия град. Посещението и на двете места е свободно и съвсем леснодостъпно. Много от местните предприемат разходка до тези места през горещите летни дни. Местата се издигат на височината на Младежкия хълм, което ги прави идеални за глътка чист въздух.
Ежегодно се провеждат събития, които пазят културата на Хасково жива. Всяка година през месец май градът събира всички привърженици на народното творчество. Фестивалът „Китна Тракия пее и танцува”. В събитието взимат участие около 200 фолклорни колектива и индивидуални изпълнители от България и чужбина. Съборът няма конкурсен характер, но пък се дават специални награди на участниците, изпълнили нови песни и танци. Националният събор на народното творчество е хляб за сърцето на родолюбивите българи. Уникалното преживяване, което се състои под сенките на дърветата и на огрените от слънце поляни, е повече от автентично и пъстро. В звуците на гайдите и кавалите, в ритъма на тъпаните и припева на песните се крият дълбоките корени на богатата българска душевност. Не пропускайте да си подарите това страхотно изживяване през идната пролет, което ще ви зареди чак до следващата година!
Регистрирай безплатно хотел, вила, къща за гости, ресторант,бар, дискотека или друг бизнес в сферата на туризма. Виж 10 добри причини поради, които си заслужава да се регистрираш тук: