Град Чипровци се намира в Северозападна България. Находките намерени край града, говорят, че този край е бил заселен от времето на Траките. През римската епоха районът е бил един от най-значимите златодобивни райони на Балканите. От римското наименование на медта – купрум, идва и името на селището, което първоначално било Кипровец, после Чипоровци и накрая днешното Чипровци. Голямо развитие получава килимарството през XIX век. Известният чипровски килим се изработва ръчно, на вертикален стан, от чиста вълна. Красивата природа, загадъчното минало превръщат селището в желанa туристическа дестинация. В близост до Чипровци се намира Чипровския водопад, местността Калето, Чипровския манастир.

Чипровският водопад
Чипровският водопад

Чипровският килимфеномен на творческия гений

За него е писано много,но за неговото създаване,развитие и за художествените му качества все още има какво да се пише,защото през цялото време от неговото създаване той има развитие,увеличава се неговата изработка, а днешните гоблеми (по технологията на чипровския килим) се нареждат в редицата на художествените производения. Чипровските килими се зараждат през първата половина на XVIII век-след въстанието./ към средата на този век на мястото на опожарените селища,се завръщат оцелели от въстанието потомци, които заедно търсят да организират своя поминък. Те започват своя живот тук при трудни условия. Започват да се занимават със земеделие и скотовъдство. Условията позволяват за отглеждане предимно на дребен добитък-овце, от които получавали вълна, мляко и месо. Получената качествена вълна се обработва и от нея се изработват тъкани за облекло,постеля и се стига до производството на килими.

Чипровски килими
Чипровски килими

Открий страхотни места за настаняване наоколо тук: 

Booking.com

Килимарството се превръща в основен поминък. Във всяка къща има по един или два стана. От Чипровци килимарството преминава в Копиловци, Железна, Влашко село (Мартиново) и Главановци. Той се различава от произвежданите килими в Пиротския край и Котел. Чипровския килим има свой архитектурен строеж с бордюр от две рамки и поле,загатнати при първия екземпляр. Той е с гладка килимена тъкан,с две лица,с класически архитектурен строеж,с различно композиционно оформление на рисунъка. Чипровският килим е устойчив на чуждо влияние,затова е оцелял до наши дни. Самобитен и вечен,втъкан в националната култура на България. Получил световно признание на панаир в Пирот,Ески-Джумая (Търговище).

Традиционен чипровси стан
Традиционен чипровси стан

Чипровските килими участват в световни изложения.На първото изложение в Пловдив през 1892 год. Минчо Попов-килимар от Чипровци,получава сребърен медал,а през 1894 год. –диплома и златен медал.През 1907 год. Михалко Д. Минкин получава диплома и златен медал на изложението в Лондон. Диплом и златен медал получава и Марко Танев и Сие от с.Железна.

По публикацията работи Мирослав Бангиров 

Напиши коментар

Мечтаната пролетна почивка е на един клик разстояние...

Твоята невероятна есенна почивка е на един клик разстояние... резервирай уникална есенна почивка в България тук: