Обектите под егидата на Юнеско в България са общо `четеринадесед. Девет от тях са в категория материално културно наследство, а други 5 влизат в графата нематериално културно наследство на Юнеско. В тази статия ще ви представим тези обекти – защото всеки българин трябва да знае за тях и да се гордее с невероятните дадености на нашата природа и култура! Ето го и списъкът…

Обекти от материалното културно наследство в България попадащи под егидата на Юнеско
№ 1

Боянската църква

Едно от задължителните места, които трябва да посетите в района около София е Боянската църква. Тя е средновековна българска православна църква, разположена в покрайнините на столицата, в квартал Бояна. Намираща се в подножието на планината Витоша, Боянската църква е заобиколена от вековни гори и красиви потоци. Паметникът е обявен за обект на световното наследство от ЮНЕСКО през 1979 г. Църквата е известна със своите стенописи, направени през 1259 г. Те представляват един от най-пълните и най-добре запазени образци на средновековното изкуство в Източна Европа. Общо има осемдесет и девет сцени с двеста и четиридесет човешки фигури. Авторът е неизвестен, а като превантивна мярка за запазване на уникалните стенописи е монтиран климатик за поддържане на температурата между 17 и 18 градуса по целзий целогодишно. Посещаващите групи могат да останат на закрито само до 15 минути.

Обекти под егидата на Юнеско в България - Боянската църква
Обекти под егидата на Юнеско в България – Боянската църква
№ 2

Ивановските скални църкви

Едно доказателство колко е силна вярата по българските земи. Уникалния комплекс от църкви, параклиси и килии издълбани в скалите се намират на около 30 километра от дунавския град Русе, и са вписани в световния списък на Юнеско през 1979г. Първите монаси са издълбали килиите си там още през XII век. А стенописите от XIV век свидетелстват за високоразвито художествено майсторство още от дълбока древност.

Виж още: Какво да видим в Русе 

Открий страхотни места за настаняване в региона на Русе тук: 

Booking.com
№ 3

Казанлъшката гробница

Това е тракийска гробница, случайно открита от войници през 1944 година, докато копаели окоп. Самата гробница е едновременно богато украсена и изненадващо малка. Датирана от края на 4-ти век пр.н.е., цялата гробница се състои от тесен коридор, дълъг само няколко метра и широк не много повече от половин метър, докато основната гробна камера е толос или гробница с форма на пчелен кошер. Тя е висока около 3,5 метра и около 2,5 метра широка в основата. И коридорът, и основната камера са покрити с богато украсени стенописи – основната заслуга за голямата известност на гробницата. Това са едни от най-добре запазените стенописи от античната живопис датирани от ранноелинистическата епоха.

Казанлъшката гробница - под егидата на Юнеско
Казанлъшката гробница – под егидата на Юнеско

Рекламирай тук

СВЪРЖИ СЕ С НАС

Клептуз апартаменти
у дома далеч от дома ...

Апарт собственост във Велинград

НАУЧИ ПОВЕЧЕ

СПА Хотел РИЧ
град Велинград

Най-добрият бутиков СПА хотел за 2020 г.

НАУЧИ ПОВЕЧЕ

Център Чакра
София

Холистичен център

НАУЧИ ПОВЕЧЕ

Рекламирай тук

СВЪРЖИ СЕ С НАС

Клиника Б-Дент
град София

Качествени услуги в денталната медицина

НАУЧИ ПОВЕЧЕ

№ 4

Мадарският конник

На релефът е изобразен конник в естествена поза с меч в ръка. Релефът изобразява величествен конник намиращ се на 23 метра над земята, издълбан в почти вертикална 100 метрова скала. В краката на коня е изобразен лъв, а зад ездача е изобразено ловното му куче. Сцената символично изобразява военен триумф. Една легенда разказва, че римски император ловувал на платото, когато паднал от скалата и умрял. Близките му го възпоменали, като издълбали и овековечили образът му на скалата. Друга версия е, че паметникът е създаден по време на управлението на българския хан Тервел и вероятно е изображение на самия хан и дело на прабългарите – тогава номадско племе воини, заселили се в Североизточна България в края на 7 век. сл. Хр. Други теории свързват релефа с древните траки, като твърдят, че конникът изобразява тракийски бог.

Виж още: Легенди за траките и бесите 

Мадарският конник - обект от културното наследство на Юнеско
Мадарският конник – обект от културното наследство на Юнеско
№ 5

Старият град на Несебър

Старият град на Несебър е част от малкия град, който е свързан с основната част с провлак (тясно парче земя, свързващ две по-големи области) и това е основната причина за интереса на туристите към града. Старият град Несебър е част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, а също и част от 100-те туристически обекта в България. Докато влизате в стария град, ще можете да видите повече от 23 църкви – някои от които идват от древни времена, но са много запазени. Също така ще можете да погледнете как са живели българите през периода на възраждането, тъй като някои улици са точно както преди няколкостотин години.

№ 6

Рилският манастир

Манастирът Свети Иван Рилски е най-големият и красив манастир в България. Кръстен на св. Иван Рилски –  отшелник от Х век, живял в близката пещера, манастирът е строен, опожаряван и възстановяван през вековете, като последният строеж е от 19 век. Още с влизане в двора на манастира ще бъдете зашеметени от перфектната хармония на църквата, с нейните грациозни арки в смели ивици на черно и бяло, разположени под редица изваяни статуи, керемидени покриви и пет купола, извисяващи се към небето. В далечината са върховете на Рила планина, манастира е уникално място за разходка. Той е включен в списъкът с културното наследство на Юнеско през 1983 година. 

Под егидата на Юнеско в България - Рилския манастир
Под егидата на Юнеско в България – Рилския манастир
№ 7

Свещарската гробница

Гробницата в Свещари е по-млада от гробницата в Казанлък и е открита много по-скоро – открита е едва в началото на 80-те години на миналия век! Има и различен архитектурен стил, с повече стаи (веранда, две стаи и същинската гробна камера), и няма толос стая като в Казанлъшката гробница. Вътре няма стенописи и фрески както в Казанлъшката гробница например, но това не я прави по-малко забележителна! В основната камера има десет невероятни скулптури по стените: полуженски, полу-растителни кариатиди (или колони с човешка форма), държащи тавана. Свещарската гробница е добавена към Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО през 1985 г. Изключително красиво място, което трябва да влезе в списъка ви със забележителности, които трябва да посетите в България! 

№ 8

Национален парк Пирин

Разположен в най-високите части на Пирин планина, Национален парк Пирин обхваща скалисти алпийски върхове, които се издигат над 2500 метра в атмосферата с повече от сто циркуса, разположени в подножието им. Великолепният пейзаж се състои от вековни гори, водопади, пещери и варовикови участъци, които са дом на много животни и ендемити като еделвайса и пиринския мак. С изобилие от редки и ендемични видове растения и животни, този уникален национален парк е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно и национално наследство през 1983 година. 

Виж още: Банско – зимната перла на България 

Вижте красотата на Пирин в това кратко видео от нашия Youtube канал: 

Национален парк Пирин - част от списъка с материално културно наследство на Юнеско
Национален парк Пирин – част от списъка с материално културно наследство на Юнеско
№ 9

Резерват Сребърна

Резерватът Сребърна се намира на западния бряг на река Дунав. Резерватът е местообитание за около 180 вида птици, както гнездящи, така и мигриращи. Сред най-интересните видове птици, които се наблюдават там са къдроглавият пеликан, голяма чапла, нощна чапла, лилава чапла, лъскав ибис и бялата лопатарка. Резерватът попада под егидата на Юнеско през 1983 година. 

Резерват Сребърна
Резерват Сребърна
Обекти от нематериалното културно наследство в България попадащи под егидата на Юнеско
№ 1

Нестинарството

Народ, който ходи по жарава не може да бъде унищожен! Нестинарството е една магична традиция, която прославя Българската култура по света! Трудно е да се проследят корените на традицията, но изследователите смятат, че всичко е започнало като древен тракийски ритуал, посветен на Слънцето, където жаравата символизира топлината и светлината на слънцето. Единствено тракийският цар (който бил и най-висшият жрец) можел да извърши ритуала. Когато християнството пристига и завладява тракийските територии, ритуалът се трансформира малко, за да отговаря на новата религия и така е включена иконата със светците с която танцуват днес нестинарите. Ритуалът бива  забранен по времето на комунизма в България, но местните продължават да го практикуват тайно, в по-малък мащаб. През последните 30 години той е възроден и привлича много туристи от цял свят. Нестинарството е включено в списъка с нематериалното културно наследство на Юнеско през 2009 година. 

Нестинарството в България - под егидата на Юнеско
Нестинарството в България – под егидата на Юнеско
№ 2

Сурва

Сурвакарските празници са старинен обичай провеждащ се по  българските земи по време на зимния сезон. Самите суровичкаре или наричани още кукери представляват маскирани мъже, които изпълняват различни сюжети, въплъщавайки се в най-различни образи – баба, дядо, цар, бирник и др. Много на брой са кукерските фестивали, които се провеждат в България, но пък всеки от тях се състои в различно време в различните краища на България. Особено интересен е кукерския събор, който се провежда в с. Широка лъка. Събитието се нарича още „Песпонеделник” и се провежда в първата неделя от март месец. Както навсякъде другаде¸така и тук маскирани мъже обикалят с цел да прогонят злото. Подобни фестивали се провеждат и в Перник, Пловдив, с. Гушник, Банско и много други.

Виж още: 3 събития, които трябва да посетите в България през зимата 

Кукери в България
Кукери в България – традиция попаднала под егидата на Юнеско
№ 3

Фолклорният фестивал в Копривщица

Едно уникално събитие, своеобразно хранилище българщината през годините! Фестивала се провежда на всеки 4 години. Фестивалът събира много самобитни фолклорни групи и занаятчии, като основна цел е да се съхранят българските традиции за младите поколения.

Бюлгарският фолклор
Бюлгарският фолклор
№ 4

Мартеницата

Един от най-обичаните и чакани български ритуали – закичването с Мартеници също попада в списъка на Юнеско за нематериалното културно наследство. Корените на ритуала датират от езическите времена. Червеният цвят символизира женското начало, здравето, зачеването и раждането, а белият цвят – мъжкото начало, силата и светлината. С това неизменно съчетание между мъжа и жената, което всъщност управлява света, българският фолклор известява началото на пролетния сезон и новото начало.

Виж още: Обичай свързани с българската Коледа 

Българската мартеница в списъка на Юнеско за нематериалното културно богатство
Българската мартеница в списъка на Юнеско за нематериалното културно богатство
№ 5

Бистришките баби

Със своята уникалност и харизма Бистришките баби влизат в списъка на Юнеско за нематериалното културно наследство през 2005 г. Те са самодейна група от певици на автентичен фолклор от софийското село Бистрица.

Бистришките баби
Бистришките баби

ВИЖ ОЩЕ:

Традиции свързани с Коледа 

3 Събития, които да посетим в България през зимата 

5 интересни забележителности в Родопите 

Бизнес каталог на хотели и места за настаняване

Регистрирай безплатно хотел, вила, къща за гости, ресторант,бар, дискотека или друг бизнес в сферата на туризма. Виж 10 добри причини поради, които си заслужава да се регистрираш тук: 

Напиши коментар

Мечтаната пролетна почивка е на един клик разстояние...

Твоята невероятна есенна почивка е на един клик разстояние... резервирай уникална есенна почивка в България тук: