В нашата рубрика “Почувствай България с…” днес ви срещаме с Виктор Георгиев / @vviiktor / – един млад и изключително позитивен пътешественик, който създава страхотно визуално и вербално съдържание и отдавна е в списъка ни с любими автори в Инстаграм. Ето и какво ни сподели Виктор за себе си…

Здравейте! Казвам се Виктор Георгиев. Треньор съм по Tabata & Hiit, но друга моя голяма страст е фотографията и пътуването. Пътувам във всеки свободен ден, обичам да посещавам нови и непознати за мен места. Правя го, защото прекараното време сред природата, заснемането на различни гледки и моменти определено ме зарежда и вдъхновява. С профилът си в инстаграм искам да накарам повече хора да посетят красивите ни кътчета в България и не само. Бил съм на много места в чужбина, но природата ни тук е неповторима и определено не трябва да бъде подценявана. От скоро създавам и кратки видеа от всяка локация, която посетя. Правя го с цел хората да придобият точна и ясна представа как изглежда и да научат малко повече информация за нея.

И сега, благодарение на Виктор ще се пренесем на няколко страхотни местенца в различни части на България – вижте ги и се вдъхновете за пътуване из нашата красива родина!

№ 1

Еленската базилика

Храмът се намира на около 3.5 км. североизточно от град Пирдоп. Местността и реката, която протича през нея, се наричат “Еленско” и “Еленска река”, а развалините на базиликата “Еленски манастир” или манастир “Свети Илия”.

Мястото е древно тракийско светилище на племето великокойлалети. Проф. Александър Фол локализира в този район тракийската легенда за слизането на елен от Стара планина и принасянето му в жертва от местното население на определен ден от годината. Това е и едно от предположенията за възникването на топонима. Преданието не е лишено от основание, тъй като при разкопките на терена и храма са намерени голямо количество разхвърляни еленови кости и рога. Друга теза за възникване на топонима е от българизирането на етнонима “елини” (гърци) в по-късно време, по принадлежността на базиликата в ранната византийска епоха.

По исторически и археологически данни най-древният паметник с национално значение в Община Пирдоп са руините на раннохристиянската укрепена църква в местността “Еленско”, датирана от края на V – първата половина на VI в. Обектът е включен в списъка на ЮНЕСКО за защитени паметници на културата.

№ 2

Пантеон “Майка България”

Пантеонът “Майка България” в с.Гургулят представлява огромен монумент, имащ формата на пресечена четириъгълна пирамида с внушителни размери: височина около 20 м. и ширина от всяка страна около 25-30 м.(включително стълбите от всички страни), с площ около 700 кв.м. Пантеонът е изграден като отворен към небето и околността храм с форма инспирирана от войнишка пирамида и укрепен бункер с амбразури, композиционно представлева тържествена алея дълга 120 м. в откритото поле. В центъра му се намира статуя на българка с престилка, символизираща Майка България, скърбяща за убитите й защитници.

Под паметника върху братската могила лежат костите на български, но и на сръбски войници. Пантеон “Майка България” е издигнат през 1985 г. по случай 100 години от войната в памет на загиналите войници и офицери в битката при Гургулят по време на Сръбско-Българската война

№ 3

Бекови скали

За да стигнете до гледката, първо трябва да стигнете до село Равногор и по-точно до последната къща над селото (по пътя има и табели). От там тръгвате по черен път който ще ви отведе до параклис „Св. Пророк Илия“. Параклисът е голям, отвън прилича на църква с камбанария и голям двор. До там времето е около 15 минути ходене, можете да стигнете и с кола, но пътят на места е разбит. Ще видите табела, която показва наляво пътят за Бекови скали, след около 35-40минути от параклиса е й площадката Бекови скали, където се намира и красивата гледка! (За ориентир към гледката може да използвате жълтото кошче за боклук, от там да слезте надясно по пътеката) .


Рекламирай тук

СВЪРЖИ СЕ С НАС

Клептуз апартаменти
у дома далеч от дома ...

Апарт собственост във Велинград

НАУЧИ ПОВЕЧЕ

СПА Хотел РИЧ
град Велинград

Най-добрият бутиков СПА хотел за 2020 г.

НАУЧИ ПОВЕЧЕ

Център Чакра
София

Холистичен център

НАУЧИ ПОВЕЧЕ

Рекламирай тук

СВЪРЖИ СЕ С НАС

Клиника Б-Дент
град София

Качествени услуги в денталната медицина

НАУЧИ ПОВЕЧЕ

 

№ 4

Екопътека “Бяла река”

Преди да тръгнете, трябва да знаете:

  • пътят на места е разбит
  • пътеката не е подходяща за малки деца и кучета
  • има стръмни участъци
  • хлъзгави места
  • Бъдете с удобни обувки!

Екопътека Бяла река се намира на територията на Национален парк Централен Балкан. Тя е с дължина 1.83 км и надморска височина от 570 до 630 м. Екопътеката започва северозападно от град Калофер, в близост е и Мъжкия манастир. Пътеката се изминава за около час, час и половина. Началото на екопътеката е на около 280 м от външната граница на парка, близо до едноименния бивак. Трасето пресича Бяла река по няколко моста, оформяйки своеобразна осмица.

Маршрутът следва ждрелото на реката, минавайки през бивак Бялата река. За любознателните туристи са поставени информационни табели, разказващи любопитни факти за типичната за парка флора и фауна.
Природното богатство на Централен Балкан впечетлява с горските си масиви, водни басейни, животински и растителни видове. Тук могат да бъдат видени единайсет уникални за района растителни вида. В Национален парк Централен Балкан също така има и огромно разнообразие от животински видове.

№ 5

Язовир Пчелина

Язовир Пчелина се намира на около 20тина километра от Радомир. Ако идваш по автомагистрала „Струма“, трябва да излезеш на изхода към Трън. Минава се през Перник и се спира до село Поцърненци. Може да оставите колата си в началото на черният път или да карате по него. Пътят на места е разбит, но с повече внимание и бавна скорост може да стигнете и по-близо до хълма. От хълма, където се намира параклисът „Свети Йоан Летни“, се разкри обширна панорамна гледка към целия язовир и околността. Препоръчвам да посетите мястото преди залез, гледката е още по-красива.

Язовир Пчелина покрива площ от 5.38 кв. км. До 1978 г. тук се намирало село Пчелинци. Името на селото не е случайно – пчеларският занаят бил силно развит. След издаден указ обаче хората били изселени в селата наоколо, а селото потопено. Единствено средновековната църква се е запазила на хълма над язовира. Мястото е изключително живописно, затова е й едно от любимите места на фотографите.

Не забравяйте да последвате Виктор в Инстаграм / @vviiktor / – със сигурност ще се вдъхновите от него и вие да поемете по необятните и красиви пътища на България!

Снимките и информацията поместени в тази статия са любезно предоставени на Почувствай България от Виктор Георгиев. Използването на тези снимки за комерсиални цели без знанието на автора, би представлявало нарушаване на авторски права. 

Виж още:

5 интересни места за фото туризъм в България 

5 малко познати но изключително красиви места в Родопите 

5 избрани локации в Пирин 

 

decathlon.bg
Бизнес каталог на хотели и места за настаняване

Регистрирай безплатно хотел, вила, къща за гости, ресторант,бар, дискотека или друг бизнес в сферата на туризма. Виж 10 добри причини поради, които си заслужава да се регистрираш тук: 

Напиши коментар

Мечтаната пролетна почивка е на един клик разстояние...

Твоята невероятна есенна почивка е на един клик разстояние... резервирай уникална есенна почивка в България тук: